Präsentation des Skigebietes in Tschechien 

Před MS 2011 v Ga-Pa - ALPINE SKIING

Eurosport (http:/www.tv.eurosport.cz)

Eurosport - Tomas Houska:

Raimund Berger byl v letech 1981 – 1999 rakouským šéftrenérem sjezdového lyžování. Po kariéře v národním týmu u lyžování zůstal a je vedoucím tréninkového centra Innerkrems, kde trénují špičkoví lyžaři z celého světa, kteří budou bojovat od 8. února o medaile na MS v německém Ga-Pa.

Innerkrems v rakouských Korutanech určitě znají mnozí čeští a slovenští lyžaři. Kromě rekreačních lyžařů a běžkařů sem pravidelně jezdí již od počátku 90. let i nejlepší světoví lyžaři. V areálu, který je hojně navštěvován rodinami s dětmi i lyžařskými fajnšmekry (je zde přes 40 km sjezdových tratí a vyhlášená červená sjezdovka se zajímavým profilem a přírodním sněhem), je ukrytá tréninková sjezdovka. Profesionální tréninkový areál má na starosti Raimund Berger, bývalý šéftrenér rakouských sjezdařů.

Jak se zrodila myšlenka vybudovat tréninkovou sjezdovku, která je po celý rok nepřístupná veřejnosti?

Už když jsem byl trenérem národního týmu, tak jsem si říkal, že něco takového zde chybí. Nikdy nebyl problém pro A-tým si zarezervovat libovolnou sjezdovku. Ale trénovat potřebují nejen největší hvězdy, ale samozřejmě i mládí lyžaři, kteří v ně teprve rostou. Problémy s tréninkem měli i zahraniční lyžaři a rakouští lyžaři horších výkoností z lokálních klubů.

Ano, slyšel jsem různé historky, jak mají lyžaři z cizích zemí problémy s rezervací sjezdovek a často pro ně nejsou připraveny podle domluvy.

U nás v Innerkremsu se to ale nestává! Nedávno tu byl třeba Ondřej Bank. Udělala se objednávka a Ondřej ví, že pak je sjezdovka ve smluvený čas jen pro jeho tým. To je výhoda celoročně uzavřené tratě. Problémy neměli ale jen cizinci. Problémy měli i domácí lyžaři. A-tým měl samozřejmě vždycky jiné postavení, ale nemůžete si zavírat a připravovat sjezdovky kdy a kde chcete. Vždycky se muselo samozřejmě myslet i na turistický ruch.

Proč se toto středisko zrodilo právě v Innerkremsu? Nejedná se o světově proslulé lyžařské centrum.

Jsou tu dobré podmínky. Nadmořská výška je 1500 až 2200 metrů a tratě mají vynikající profil. Navíc zde byla podpora pro vznik centra od korutanské vlády a místního lyžařského svazu. Obě organizace podporují naše centrum každý rok i finančně. Korutany nám platí na provoz 180 000 € ročně.

Jak moc je tréninkové centrum vytížené?

Měli jsme zde 22 různých národností a ročně máme 15 tisíc tréninkových dnů.

15 tisíc dnů za rok? To mi budete muset vysvětlit.

Tréninkový den je taková speciální jednotka. Když sem přijede jeden závodník trénovat na deset dní, tak se mu počítá deset tréninkových dní. A těch lyžařů je tu samozřejmě několik po celý den. Nejezdí samozřejmě na sjezdovce od rána do večera. Máme zde i další věci, které k tréninku potřebují. Sjezdovka je zabírána kamerovým systémem a trenéři mohou sedět v kanceláři, sledovat svěřence na monitorech a ovládat kamery joystickem.

Vytváříte tedy dobré zázemí i pro konkurenční týmy. Nejste trochu sami proti sobě?

Moje srdce samozřejmě bije pro Rakousko, ale snažím se pomáhat k rozvoji tohoto sportu. Je to i naše marketingová myšlenka. Když jsou úspěšné i další národy, přivádí to k lyžování masy lidí, kteří pak navštěvují naše centra. Je to vlastně podpora cestovního ruchu (to nám potvrdili i v přilehlém hotelu Berghof, kam jezdí chorvatská klientela, aby na vlastní kůži zažila, kde spí Ivica Kostalič – pozn. autora).

To je pravda, ale lyžování se zde bere hodně vážně a určitě chcete, aby byl váš národní tým nejlepší.

Když prohrajeme ve fotbale, tak si nic neděje. Na lyžích ale musíme vyhrávat! Je to sport číslo jedna. Na druhou stranu jsme měli závod, ve kterém bylo devět rakouských lyžařů v první desítce. Mediálně se tomu závodu nikdo mimo Rakousko nevěnoval. Pro ostatní státy to prostě nebylo zajímavé. Potřebujeme konkurenci, takže je dobře, že jí vytváříme i tréninkové podmínky. Máme oblíbené jezdce i z jiných zemí. Třeba Bode Miller je u nás populárnější než v Americe.

Kdo ze světové špičky jsem rád jezdí?

Téměř každý! Nedávno tu byla Lindsey Vonnová. Toto centrum výrazně proslavili i sourozenci Kostaličovi, kteří tu od mala trénovali. Pro Ivicu je to téměř druhý domov. Díky němu tady potkáte na sjezdovkách plno chorvatských turistů.

Pojďme závěrem trochu od lyží. Trénují zde i snowboardisté?

Trénuje se zde hlavně paralelní slalom.

Všiml jsem si, že snowboardistů tu na sjezdovkách moc nepotkávám. Jak je to s popularitou tohoto sportu v Rakousku?

Lyže mají samozřejmě úplně jiné postavení než snowboard, ale i ten je zde vcelku populární. Lidé sice nepoznávají snowboardisty na ulici a nejsou to největší hvězdy, ale myslím, že se zde sleduje vcelku dost. Lyže jsou ale číslo jedna a vždycky budou!